Kiedy warto rozważyć zakup okien dźwiękoszczelnych?

Niemal wszędzie tam, gdzie obecni są ludzie, poziom hałasu przekracza strefę komfortu ucha. Jest to szczególnie uciążliwe w aglomeracjach miejskich, gdzie życie wręcz pędzi. Najczęściej to we własnym domu szuka się wyciszenia od codziennego zgiełku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie wszystkie okna bowiem wystarczająco chronią przed hałasami. Warto więc zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność tego elementu wykończeniowego.

Kiedy będą potrzebne okna dźwiękoszczelne?

Okna dźwiękoszczelne przydadzą się z pewnością tam, gdzie przebiegają często przejezdne drogi. Najczęściej są to duże miasta, gdzie obecne jest spore natężenie ruchu drogowego. W takich miejscach też sami mieszkańcy bywają głośni, przykładowo w sąsiedztwie klubów nocnych. Okrzyki gości lokali wieczorową porą potrafią być bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

Nie tylko mieszkanie w dużym mieście czy samym centrum skutkuje codziennym zmaganiem się z hałasem. Problem mają również właściciele domów usadowionych blisko autostrad czy dróg szybkiego ruchu. Często bywa tak, że bardzo ruchliwe ulice przebiegają przez małe mieściny, gdzie domy stoją tuż przy asfalcie. Wtedy niejednokrotnie przejazd ciężarówki wręcz wstrząsa całym mieszkaniem.

Problem z hałasem mają też bez wątpienia osoby mieszkające blisko obiektów turystycznych, często obleganych przez cały rok. Duże zagęszczenie zwiedzających siłą rzeczy związane jest z głośnymi rozmowami i hałasem. O ile jest to mile widziane ze względów ekonomicznych, to jednak bardzo narusza spokój domowy całego sąsiedztwa.

Czym się wyróżniają okna dźwiękoszczelne?

Podstawowe znaczenie w przypadku takich okien ma poziom ich dźwiękoszczelności. Mowa tu o skuteczności, z jaką ograniczają przedostawanie się hałasów z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia. Wartości te są mierzone głównie wskaźnikiem Rw i według niego należy dobrać okna do swoich potrzeb. W ten sposób określa się średnią ilość decybeli, jakie może stłumić konkretna przegroda.

Standardowo projektowane okna mają współczynnik 30 dB, natomiast okna dźwiękoszczelne blokują zwykle od 36 dB. Tymczasem dopuszczalna granica hałasu w terenie zabudowanym to 60 dB, a w mieszkaniach 40 dB w dzień. Tak niskie wartości bardzo łatwo przekroczyć. Przykładowo prace remontowe z użyciem młota pneumatycznego to hałas o skali aż 130 dB. Jak więc ochronić się przed taką głośnością?

Jak dobrać okna dźwiękoszczelne do poziomu hałasu?

Średni dzienny hałas ruchu ulicznego to ok. 90 dB. Jest to zdecydowanie zbyt dużo, kiedy mieszkania położona są przy drodze. Jaka izolacyjność dźwiękowa stłumi więc tak wysoki poziom hałasu? Decydując się na okna dźwiękoszczelne o współczynniku 36 dB, do mieszkania przedostanie się już jedynie 54 dB. Jest to wartość bezpieczna dla ludzkiego ucha, nieprzeszkadzająca w codziennym funkcjonowaniu.

Okna dźwiękoszczelne warto też zakupić u zaufanego producenta, wówczas można mieć pewność, że będą spełniały swoją funkcję. Ważny jest też prawidłowy montaż takich okien, najlepiej wykonany przez fachowców. Należy jednocześnie pamiętać, że na rynku są dostępne również okna dźwiękoszczelne o wyższym współczynniku Rw, które zablokują nawet najbardziej uciążliwy hałas.

Dodaj komentarz