Jak wybrać nowoczesną bramę garażową?

brama garażowa

Każdy chce iść z duchem czasu i korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Postęp technologiczny dotyczy także bram garażowych. Automatyka i modny design to nie wszystko. Nowoczesne bramy garażowe muszą przede wszystkim zapewniać funkcjonalność i wygodę użytkowania. A optymalne rozwiązanie trzeba dobrać do konkretnej lokalizacji.

Rodzaje bram garażowych

W zależności od konstrukcji i sposobu otwierania wyróżniamy bramy rozwierane, uchylne, segmentowe i rolowane. Każdy rodzaj bram garażowych ma swoje wady i zalety.

Bramy rozwierane i uchylne

Najbardziej tradycyjnymi, ale coraz rzadziej wybieranymi rozwiązaniami są bramy rozwierane i bramy uchylne. Prosta konstrukcja i łatwy montaż gwarantują niższą cenę. Bramy rozwierane i uchylne nie zapewniają dobrej szczelności i dlatego wnętrze garażu może szybko się wychładzać. Otwierane skrzydła bramy rozwieranej i wysuwana do przodu część bramy uchylnej potrzebują około 1-1,5 m na podjeździe. Dla bramy uchylnej trzeba przewidzieć sporo przestrzeni pod sufitem, a uciążliwością bramy dwuskrzydłowej jest konieczność odśnieżania podjazdu.

Bramy segmentowe i rolowane

Garażowe bramy segmentowe są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem bram garażowych. Zbudowane są z ocieplonych paneli połączonych uszczelnionymi przegubami. Brama segmentowa przesuwa się po prowadnicach wzdłuż sufitu (brama segmentowa górna) lub wzdłuż jednej ze ścian (brama segmentowa boczna). Bramy rolowane konstrukcyjnie przypominają rolety okienne. Zaletą bram segmentowych i rolowanych jest brak konieczności zostawiania miejsca na podjeździe do garażu oraz dobra izolacja cieplna i akustyczna. Trzeba jednak pamiętać o zanieczyszczeniach gromadzących się w prowadnicach. W przypadku bram segmentowych właściciel ma ograniczone możliwości zagospodarowania ściany, wzdłuż której przesuwają się panele bramy. 

Automatyka do bram garażowych

Jednym z elementów, który definiuje nowoczesne bramy garażowe, jest możliwość ich automatycznego otwierania i zamykania. Nie trzeba tracić czasu ani siły na zmaganie się z ciężką bramą, gdyż pracę człowieka zastępują odpowiednio dobrane siłowniki. Brama może być otwierana wyłącznikiem, ale zmusza to każdorazowo do wysiadania z auta. Wygodniejsze jest uruchamianie bramy pilotem lub aplikacją na smartfonie. Przy wyborze napędu warto zwrócić uwagę na to, czy jest on trwały oraz wyposażony w istotne funkcje. Lampa ostrzegawcza powinna sygnalizować nawiązanie połączenia automatyki z pilotem i zainicjowanie uruchomienia bramy. Funkcja miękkiego startu i stopu nie tylko zapewnia płynność ruchu, ale również przedłuża żywotność elementów bramy. Wiele systemów automatyki wyposażonych jest w funkcję automatycznego rozpoznawania przeszkody. Ruch bramy jest powstrzymywany, gdy w świetle bramy pojawi się bawiące się w pobliżu dziecko, zwierzę lub przedmiot. Brama musi być wyposażona w mechanizm awaryjnego uruchamiania na wypadek braku zasilania a jej automatyka zabezpieczona przed skokami napięcia i natężenia prądu. Niektóre systemy automatyki bram oferują awaryjne akumulatory.

Bezpieczeństwo i trwałość

Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość tych elementów bramy garażowej, które są narażone na duże obciążenia, tarcie i wpływ warunków atmosferycznych. To od ich jakości zależy, jak długo będziemy bez problemów uruchamiać bramę. Od nowoczesnych bram garażowych możemy oczekiwać dobrych wskaźników izolacji cieplnej (współczynnik przenikalności termicznej U ≤ 1,3 W/m²K mieści się w standardach domów energooszczędnych) oraz zabezpieczeń antywłamaniowych. Jest to szczególnie ważne, gdy garaż jest integralną częścią domu jednorodzinnego. Nie można sobie pozwolić na to, żeby garaż stał się najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniu domu przed włamaniem. Zabezpieczenie dotyczy również szyfrowania sygnału z pilota, by nikt niepowołany nie mógł go skopiować i wykorzystać do przestępstwa.

Duży wybór modeli i kolorystyki bram garażowych sprawia, że łatwo można je wkomponować w najbardziej oryginalny projekt architektoniczny. Kupując w nowoczesną bramę garażową z systemem automatyki, warto postawić na jakość i skorzystać z oferty sprawdzonego producenta i fachowo przeprowadzonego montażu. 

Dodaj komentarz