Czy najtańsze okna i montaż to dobry wybór?

wybór okien do domu

Zbliża się koniec roku i przychodzi czas, aby znaleźć dostawcę okien, który zaoferuje nam okna dobrej jakość z montażem w atrakcyjnej cenie. Mądrze jest wysłać zestawienie swojej stolarki do kilku firm, aby porównać ceny, modele okien i proponowany montaż. Niestety w gąszczu ofert, branżowego słownictwa i skrótów czasami ciężko się odnaleźć i dla większości potencjalnych klientów jest to czarna magia. 

Należy zadać sobie pytanie w jaki sposób chcemy wybrać okna do swojego domu? Jakie kryterium wyboru będzie najważniejsze? 

Wpisując w wyszukiwarce “jakie okna wybrać” dostajemy mnóstwo wyników z poradami na co zwracać uwagę przy wyborze okien PCV czy aluminiowych, żeby potem nie żałować. To samo dotyczy mediów społecznościowych. Można w nich znaleźć porady i opinie ludzi, którzy już są po wyborze stolarki, a także montażystów i handlowców. Niestety w praktyce proces wybory okien wygląda nieco inaczej. Generalizując temat większość ludzi patrzy przede wszystkim na cenę okien, następnie na ich parametry i jakość, a gdzieś na końcu na montaż. 

Takie podejście jest bardzo dobre w przypadku myślenia na krótką metę lub późniejszej sprzedaży domu. Wybieranie najtańszych produktów i usług daje nam maksymalne korzyści finansowe poprzez minimalizowanie kosztów i maksymalizowanie zysków z późniejszej sprzedaży. Taką metodę wyboru najczęściej praktykują deweloperzy. Prócz korzyści finansowych w postaci oszczędności są jeszcze jakieś plusy takiej metody? Otóż NIE.

Jeżeli budujemy dom dla siebie to rzadko, który właściciel idzie po najniższej linii oporu patrząc tylko na cenę. W końcu po zakończeniu budowy będzie to jego dom do końca życia. Aż strach pomyśleć jak by wyglądał efekt finalny domu robionego po minimalnych kosztach. Perspektywa na co spojrzę to spie…one nie byłaby przytłaczająca? Co ciekawe amatorów takich rozwiązań wcale nie brakuje. 

Chwila. Porównujemy oferty różnych firm i te same modele okien to, dlaczego nie wybrać najtańszych? W końcu to ten sam produkt. Okna to okna. Niestety w większości przypadków ten sam model w różnych firmach nie jest tym samym. Każde okno składa się z wielu elementów, a ich składowa wpływa na koszt całości. Najgorsze co można zrobić to porównywać różnych producentów i z różnym wyposażeniem. Firmy, które grają przede wszystkim ceną nie mają nic więcej do zaoferowania. Sam sobie odpowiedz czy najtańszy produkt to jest to czego szukasz i spełni twoje oczekiwania. Pamiętaj: okna najtańsze funkcjonują tyle na ile jest ich gwarancja (jeżeli masz szczęście). Większości przypadków po roku od ich zakupu zaczynają się pierwsze problemy. Suma składowych przekłada się na efekt końcowy. Jest takie porzekadło „kto tanio buduje, ten drogo buduje”.

Wybrałeś ofertę firmy, która ma najtańsze okna i najtańszy montaż. Oszczędności są, ale czy na pewno? Okna trzeba zamontować. Pierwszą kwestią, która można poruszyć to kompetencje montażystów. Czy fachowiec, który pozjadał zęby w danym temacie robi to tanio? Drugą kwestią jest sposób montażu. Najtańszym sposobem zamocowania i uszczelnienia okna w otworze jest montaż z wykorzystaniem kotw lub dybli w połączeniu z pianą montażową. Co ciekawe taki sposób ma swoich amatorów, którzy będą szli w zaparte, że jest on najlepszy, bo najtańszy. W końcu po co przepłacać. Nie można im tego zabronić, każdy ma prawo wygłaszać swoją opinię na dany temat, a ludzi uważających, że ziemia jest płaska nie brakuje. Decydując się na taki montaż okien musisz zdać sobie sprawę z tego, że piana, która uszczelnia okna zaczyna ulegać degradacji pod wpływem wilgoci i czynników atmosferycznych. W efekcie izolacyjność takiej piany spada poniżej 50% i zaczyna przepuszczać zimno i wilgoć. Po pewnym czasie przedostająca się wilgoć do pomieszczeń zaczyna być zauważalna jako grzyb na ścianach. Na domiar złego takie rzeczy dzieją się po okresie gwarancyjnym montażu.

Nie daj się nabić w butelkę. Warto zainwestować w dobre okna i fachowy, szczelny montaż. Firma EFFRA z Wrocławia oferuje okna plastikowe i aluminiowe charakteryzujące się wysoką jakością, trwałością. Rzetelny, fachowy i szczelny montaż jest ich wizytówką. 

Dodaj komentarz